BİLGİ MERKEZİ

HABELER

Ara
  • Şenmak Makina

2022 YILINDA TOPLAM ÜRETİM ADEDİ VE İHRACAT RAKAMLARIMIZI EN AZ YÜZDE 25 BÜYÜTMEYİ HEDEFLİYORUZ

Şenmak Makina Satış Müdürü Bülent Ceyhan, şirket olarak yakaladıkları başarıları ve gelecek dönem hedeflerini anlattı.

Şirketinizin yapılanmasını ve yakın dönem iş gündeminizi anlatmanızı rica ediyoruz. (ürün çeşitleri, yıllık üretim kapasitesi, tesisler, çalışan sayısı vs)


Bülent Ceyhan: 1987 yılında kurulan şirketimiz, bugün Türkiye’nin lider plastik işleme ekipmanları, vida kovan üreticisidir.


Şenmak olarak kuruluşumuzdan itibaren kurumsallaşmaya ve gelişime büyük önem verdik, bu kapsamda danışmanlıklar ve kurumsal destek alarak iş ve görev tanımlarını özenle tespit ettik. İşletme içi kuralları, yönergeleri belirledik. Birimlerin iş akışlarını ve hedeflerini tespit ettik. Markalaşma için kurumsal kimliğimizi ve kurumsal temel ilkelerimizi oluşturduk. Firmamız Şenmak, 44 beyaz yaka ve 50 mavi yaka toplamda 94 kişinin çalıştığı, 12 departmandan oluşan kurumsal bir işletme yapısına sahiptir.

Toplam 6.250 m2 alana sahip işletmemizde 35 civarında CNC ve Universal talaş kaldırma makinaları ile üretim yapmaktayız.


Sektörümüzde ülkemizin ilk AR-GE merkezini kurarak yeni hammadde ve daha verimli Plastikleştirme ekipmanları geliştirme faaliyetlerini yürütüyoruz.


Plastikleştirme ekipmanları üretimi esas faaliyet alanımız olmakla beraber bu alanda makine tasarımları konusunda da çalışmalarımız bulunuyor.2018 yılında faaliyete geçen ve plastik işleme makineleri sektörünün ilk ve tek Ar-Ge Merkezi olma niteliğini hala sürdüren merkezimiz, 2020 yılında 2 milyon 463 bin lira harcama ile Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri araştırmasında, AR-GE 251+ listesinde 445. sırada yer almıştır. 2021 yılıda ise Ar-Ge harcama tutarımız 2 milyon 850 bin lira.


Ürettiğimiz ürünler Plastik ve Kauçuk hammadde içeriğine sahip Otomotiv, Beyaz Eşya, İnşaat, Tarım, Tekstil, Enerji Hatları (Kablo) ve daha birçok sektöre hizmet eden polimer işleme makinalarının en fonksiyonel proseslerinde kullanılmaktadır.


Yıllık ortalama 4 bin takım vida kovan üretiyoruz. Bu sayı 4 bin adet üretim makinası anlamına geliyor ve üretimimizin %65’i, dünyanın önde gelen makine üreticilerine ihraç ediliyor.


Geçtiğimiz yıl %50’nin üzerinde büyüme kaydeden firmamızın gündemini yine büyüme ve yatırım oluşturmaktadır.Markanız ülkemize alanında ne gibi ilkleri kazandırdı?


Bülent Ceyhan: ŞENMAK kurulduğu günden beri sürekli olarak geliştirme ve iyileştirme odaklı olduğundan birçok yeniliğin de öncüsü olmuş bir kuruluştur. Ürünlerimiz mekanik olarak çalıştığından dayanım özellikleri üst düzey önem gerektiriyor. Bu çerçevede odak noktamız daha yüksek dayanımlı, daha uzun ömürlü, daha verimli ve yüksek kalitede üretim yapılabilmesi için ürünler geliştirmeye gayret ettik.