BİLGİ MERKEZİ

HABELER

Ara
  • Şenmak Makina

Pandeminin Plastik Makine Sektörüne Etkileri

Güncelleme tarihi: 1 Şub 20211987 yılında küçük bir torna atölyesinde sektöre giren Şenmak, 1995 itibariyle vida ve kovan üretimine başlamış, sırasıyla Bayrampaşa ve İkitelli’nin ardından bugün Hadımköy’deki üretim tesislerinde dünyanın öncü plastik makine üreticilerine vida ve kovan sistemleri üretiyor.


Şenmak’ın Hadımköy’deki fabrikası, plastik işleme makineleri alanında yüksek teknolojiye dayalı, katma değerli ürünün temelini oluşturan Ar-Ge odaklı üretim üssü niteliğinde. Türkiye ve Avrupa pazarlarındaki başarısının temelinde yatan nedenlerden biri de budur.


Şenmak’ın geçtiğimiz yıllar itibariyle yüzde 60 ihracatçı konumda çalıştığına dikkat çeken Hüseyin Semerci, 2020 yılında yaşanılan COVID-19 salgını etkisi ile ihracat pazarlarında ciddi bir daralma yaşadıklarına değinerek, dünyadaki tüm üreticilerin benzer senaryoları yaşadıklarına dikkat çekti.

Hüseyin Semerci sözlerini şöyle sürdürdü;

“Her yıl üretimimizin ortalama yüzde 60’nı ihraç ediyoruz.


Bu oranı daha da artırmak için dünyanın pek çok ülkesinde yeni müşterileri referanslarımıza eklemek adına fuarlara katılıyor, iş gezilerine çıkıyoruz.


Almanya, Avusturya, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Fransa ana ihracat pazarlarımızdan.


Dünyadaki tanınan ve itibar gören Batı Avrupalı makine üreticilerinin onaylı ekipman tedarikçisiyiz.


2020 yılı başında da bu yıl için koyduğumuz hedefler geçtiğimiz yılın üstüne çıkmak yönündeydi.


Aralık ayında Çin’den başlayarak Şubat-Mart ayları gibi ülkemizle birlikte Avrupa’yı etkisi altına alan Covid-19 salgını, dünyanın bu salgına karşı nasıl tavır alarak yaşamını idame ettireceği, işlerini nasıl sürdüreceği konusundaki tecrübesizliğine, gıda, medikal ve ambalaj sektörleri gibi alanlar dışında tüketimin düşmesine ve endüstrilerde yeni yatırımları erteleme yönüne itti.


Ülke sınırlarının kapanması, seyahat yasakları, salgının yüksek seyrettiği ülkelerdeki makine ve ekipman üreticileri dış ticarette zayıfladı ve her ülke kendi iç pazarındaki çözüm ortaklarından acil ihtiyaçlarını giderme arayışına girdi.


Şenmak özelinde ihracatımız, salgının ülkemizde baş gösterdiği dönemden eylül ayına kadar yüzde 50-55’ler mertebesinde düşüşe sebep oldu.


Eylül ayı itibariyle adım adım, haftadan haftaya eski hareketliliği olmasa da pandemi ile yaşama yönündeki alışkanlıklar, yeni normal süreç, endüstrideki oyuncuların işlerine yoğunlaşması gerektiği inancı ile ihracatımızın yükselişine sahne oluyor.