BİLGİ MERKEZİ

HABELER

Ara
  • Şenmak Makina

2018 Yılında Plastik ve Kauçuk Makineleri Ürün Grubunda en çok ihracat yapan 5 firma arasındayız.

Güncelleme tarihi: 21 Eyl 2021Avrupa’da ilk 5 üreticiden biriyiz, dokunmadığımız, ziyaret etmediğimiz firma yok, Amerika pazarını denemeye başladık.


Firma ve ürün bilgileri

Firmamız 1987 yılı kuruluşlu, 30 yılı aşkın bir geçmişi var. Ancak 1990 yılından bu yana şuan yaptığımız özel adı ile vida-kovanlar genel adı ile plastikleştirme ekipmanları olarak nitelendirilen ve her türlü plastiği işleyen enjesiyon ve ekstrüzyon makinelerinde kullanılan vida ve kovanları üretiyoruz. Yaklaşık 30 yıldır plastik sektörünün hizmetindeyiz. Üretim kapasitesi olarak bugün itibari ile Avrupa’nın 5 büyük üreticisinden birisiyiz. Ülkemizde de lider durumdayız. Makine sektöründe çok görülen bir şey değil ama biz iki vardiya olarak çalışıyoruz. Kıymetli yatırımlarımız, kıymetli makinelerimiz var, onları dolu dolu kullanmak ve kapasitemizi artırmak düşüncesiyle 2 vardiya olarak çalışıyoruz. 90 çalışanımız var. Avrupa en büyük pazarlarımızdan bir tanesi… Üretimimizin yüzde 60’ını Batı Avrupa’ya yapıyoruz. Bizim iki grup müşterimiz var. Birinci grup plastik makinelerini üretenler, ikinci grup ise o plastik makinesini alıp plastik mamulü üretenler olmak üzere… Bunlardan birincisine OEM diyoruz, diğerlerine de son kullanıcı diyoruz. Avrupa’daki tüm müşterilerimiz OEM müşterilerimiz. Yani Avrupa’nın ve dünyanın kendi alanında en önemli markalarının uzun yıllardır tedarikçisiyiz. İlk ihracatımız 2004 yılında Fransa ile başladı. Bizim için Fransa’daki çalıştığımız firma bir okul oldu. Ciddi bir tedarikçi eğitimi verdiler. O da bizde bir mental değişimi ateşledi. Hem dökümantasyon hem kalite beklentileri anlamında itici güç oldu. Bizim yaptığımız işe bakışımız değişti. Yaklaşık 16 yıllık bir serüven… Ondan sonra Almanya’dan birçok firma ile çalışmaya başladık. Şuan Almanya başta olmak üzere İsviçre, Avusturya gibi ülkelerde plastik işleme makineleri sektörünün önemli markalarını barındıran markalarla çalışıyoruz. Dünyadaki meslektaşlarımız hangi kalite ile üretiyorsa biz de o kalitelerle üretiyoruz. Maalesef ülkemiz takım çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler konusunda kendi ihtiyacını üreten bir ülke değil. Ürünlerimizde kullandığımız çeliklerin tamamı Batı Avrupa orjinli. Dünya ile rekabet eder durumdayız. Bu işe gönlümüzü verdik. Bildiğimiz işi yapıyoruz. Sanayicilik de böyle bir şey… Geçmişe baktığımızda geldiğimiz nokta, bizim için en büyük moral ve motivasyon kaynağı.

Pazar çeşitliliği düşüyor musunuz? Yeni pazarlar üretim artışı demek aynı zamanda…

Yeni pazarlara girmeyi düşünüyoruz. Yurtdışında OEM firmalarına çalışırken iç pazarda tamamen son kullanıcıya yani plastik ve kauçuk fabrikalarına çalışıyoruz. Türkiye’nin ilk ve ikinci 500’ündeki firmalarla, TİM’in ilk 1.000 ihracatçı firmaları listesindeki birçok firma ile çalışıyoruz. Yani otomotiv sektörüne, beyaz eşya sektörüne, ambalaj sektörüne, elektrik-elektronik sektörüne, kablo sektörüne ki en iddialı olduğumuz alanlardan biridir kablo sektörü…

2019 yılı ilginç bir yıl oldu, hem iç pazarda hem Avrupa pazarında. Müşteri kaybetmememize ve yeni müşteri kazanmamıza rağmen, Avrupa’daki işlerin düşmesi bizi 2019 büyüme hedeflerimize ulaşmamızı engelledi. Özellikle Almanya dünyanın makine tedarikçisi durumunda… Sadece Avrupa’da değil global pazarda bir daralma oldu. Onların işleri azalınca bizim de işimiz düştü. Bizim ihracat tarafında terzi işçiliği gibi bir iş yapıyoruz. Yani biz A’dan Z’ye tamamen tüm ölçülere sahip olmalıyız. O yüzden son kullanıcı pazarlarda bu işi yönetmek yani plastik fabrikalarında ihracat bazlı yönetmek güçtür çünkü ya o ürün bize gelecek ya biz o ürününün yanına gideceğiz provasını alacağız. Bu süreci yönetebilmek güç... O yüzden OEM dediğimiz makinecilerle çalışırken iş daha kolay… Onlar ölçülerini, teknik resimlerini bize veriyorlar ve belli standartlar dahilinde tekrarlayan işler geliyor. O nedenle ihraç pazarlarında genelde OEM müşterileri tercih ediyoruz. Avrupa plastik ve kauçuk işleme makinelerinin yoğunlaştığı bir bölge. Bu bölgede biz Şenmak markasını bayağı oturttuk. Dokunmadığımız, ziyaret etmediğimiz firma yoktur. Onlar bizi biliyor, biz onları biliyoruz. Bu ilişkiler hemen hayata geçmiyor, uzun bir süreç gerekiyor. Bizdeki gibi sadece fiyat endeksi ile işler yürümüyor. Hatta fiyat ilk hedef değil, ilk önce kalite, sonra termin ve belki sonra fiyat geliyor.

Son dönemde Amerika pazarını denemeye başladık. Bir fuar katılımımız oldu. Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Kanada plastik işleme makinelerinde önemli markaları barındıran iki ülke. İlk temaslarımıza başladık, teklif aşamasına getirdiğimiz işler var. Ama kolay olmayacak, sabır gerektiren bir süreç. Mesafele